wtorek, 21 sierpnia 2012

Cukrzyca u dzieci - pierwsze objawy


Dziecko staje się senne, zmęczone, ma problemy z nauką. Do tego ciągle chce się mu pić… Jest marudne, często rozdrażnione. Zachodzimy w głowę, co to może być? Przecież niczego mu nie brakuje... A jednak! Wyboistą drogą samoleczenia i kombinowania, wreszcie trafiamy do gabinetu pediatry, gdzie po kilku prostych badaniach dowiadujemy się, że dziecku brakuje… insuliny!Książkowa regułka pojęcia „cukrzyca” jest trochę skomplikowana, dlatego ją odrobinę przekształcę z polskiego, na nasze... 
Cukrzyca jest grupą zaburzeń metabolicznych, w których obserwujemy wzrost poziomu glukozy we krwi oraz zaburzenia przemian tłuszczów i białek, co wynika z niedoboru insuliny – hormonu wydzielanego przez trzustkę, którego zadaniem jest regulowanie gospodarki cukrowej. Insulina może nie być wydzielana wcale lub wydzielana, ale w stopniu niewystarczającym, by prawidłowo obniżać poziom glukozy (cukru) we krwi.
Stan podwyższenia poziomu cukru we krwi, nazywamy hiperglikemią.


Cukrzyca typu 1, to taki rodzaj cukrzycy, który najczęściej występuje u dzieci w wieku szkolnym, średnio od 10. do 14. roku życia. Niestety ostatnimi czasy obserwuje się wzrost zachorowań na cukrzycę typu 1 już u dzieci w pierwszych latach życia, dlatego bardzo ważna jest wiedza na temat tejże choroby i szybkie wdrożenie leczenia uzupełniającego niedobór insuliny.


Objawy cukrzycy u dzieci mogą narastać szybko lub trwać dłuższy czas, jeśli z niczym się ich nie wiąże. Pierwszym zasadniczym symptomem jest kwasica ketonowa z wysoką hiperglikemią, a w cięższym przebiegu – śpiączka. Poziom glukozy we krwi, może wtedy sięgać wartości rzędu kilkuset, do tysiąca miligramów na decylitr [mg/dl].

Do objawów hiperglikemicznych, sugerujących cukrzycę zaliczamy:

- senność, drażliwość, agresja,- niechęć do zabaw, nauki,

- bóle i zawroty głowy,- zwiększoną potliwość, rumieńce na buzi, wysypka na ciele,

- suchość w buzi, duże pragnienie i częste wypijanie płynów, szorstka skóra, suche śluzówki,

- częste oddawanie moczu, także nocą lub moczenie nocne – zwłaszcza wtedy gdy wcześniej nie było takiego problemu,

- bóle brzucha, nudności, wymioty,

- spadek masy ciała,

- nadmierny apetyt lub zmniejszony,

- zapach acetonu z ust (skiśniętych jabłek, zmywacza do paznokci),- przyspieszenie oddechu,

- u niemowląt: płacz, niepokój.


Lekarz pediatra w swoim gabinecie może wykonać kilka testów „na szybko”, m.in. zmierzyć poziom glukozy we krwi włośniczkowej (pobieranie z palca) i dokonać pomiaru poziomu ciał ketonowych w moczu (których nie stwierdza się u zdrowych dzieci), dzięki dostępnym testom paskowym. Jednak nie zaleca się opierać diagnozy o wynik z gleukometru, a pomiar wykonuje się tylko orientacyjnie. Wiarygodniejsze są wyniki badań krwi pobranej z żyły, więc trzeba będzie udać się do laboratorium. Norma poziomu glukozy we krwi na czczo nie powinna przekraczać 100mg/dl. Jeśli pediatrę zaniepokoją otrzymane wyniki, wówczas kieruje on dziecko do najbliższego szpitala dziecięcego z oddziałem diabetologii, gdzie rozpoczyna się właściwe leczenie i edukacja zarówno rodziny, jak i dziecka na temat choroby.


Nieleczona lub leczona nieprawidłowo cukrzyca skutkuje powikłaniami. Może w jej przebiegu dojść do uszkodzenia oczu, nerek, naczyń krwionośnych i nerwów. Ponadto obserwowane jest większe ryzyko pojawienia się obniżonego nastroju i zaburzeń odżywiania u chorujących na cukrzycę typu1. Cukrzyca może niestety przebiegać tak, czy siak trochę chwiejnie i być trudna do opanowania – stąd konieczność skrupulatnych samokontroli i nauczenia się modyfikowania dawek insuliny.


/katrina/

6 komentarzy:

 1. Dla zainteresowanych tematem i rodziców dzieci i dzieci z rozpoznana cukrzyca polecam też książkę Ragnara Hanasa - Cukrzyca typu 1 u dzieci, młodzieży i dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 2. witam zrobilam badanie dziecku i poziom cukru wyszedl 107 czy powinnam sie martwic beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ponieważ ja żyje z cukrzycom prawie rok.
   Imoje cukry są podobne.
   Nie powinna się pani martwić. Mam nadzieje że pani dziecko nie będzie chore na cukrzyce

   Usuń
 3. PRZY CUKRZYCY WAŻNYM JEST, ABY DOSTOSOWAĆ ODŻYWIANIE DO TABEL Z TZW. NISKIMI WĘGLOWODANAMI:
  Są to węglowodany, które po spożyciu podnoszą poziom cukru we krwi maksymalnie do 26% wzrostu, czyli nie nadwyrężają trzustki. Jemy niskotłuszczowo, 0% negatywnych toksyn, energetyczne węglowodany wyłącznie nie przekraczające po spożyciu dozwolonej granicy; czyli 26% wzrostu. Pokarmy o właściwym doborze białek, oraz co niezmiernie istotne, nie zawierające toksyn spowalniających i zatruwających nasze organizmy.

  CHORUJĄC NA CUKRZYCĘ POWINNIŚMY ZATEM, REALIZOWAĆ DIETĘ:
  Wg tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU, i nie chodzi bynajmniej o ilość czy o to, że są cukry proste lub złożone. Chodzi o to, aby klasyfikować węglowodany wg wzrostu poziomu cukru jaki powodują we krwi po spożyciu. Nie uwzględniają tego wymienniki ww węglowodanowe, które pokazują wyłącznie ilości węglowodanów jako ilości, a nie uwzględniają jakości.

  TABELE; DOZWOLONE ORAZ ZAKAZANE DOPEŁNIAJĄ WŁAŚCIWEJ IDENTYFIKACJI PRAWD PRZYRODNICZYCH:
  Dostosowanie się do tabel zalecane i dozwolone pozwala w 2-3 dni ustabilizować poziom cukru we krwi i nie jest to trudne. (Max. 30 dni).

  PAMIĘTAJMY, ŻE POZIOM CUKRU WE KRWI NIE PODNOSI ANI POWIETRZE, ANI WODA MINERALNA, LECZ ZJADANE WĘGLOWODANY:
  Taki sposób odżywiania jest skuteczny i warto go zastosować od zaraz. Ostatnie słowo, co oczywiste należy zawsze do naszego lekarza rodzinnego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mój syn od zeszłej soboty mial biegunke i wymioty.Pech chciał,że w środę robiliśmy mu morfologię i badanie moczu -w moczu wyszły mu ciała ketonowe na 2 ++ .Dopiero w środę popołudniu był u doktora i ten stwierdził rotawirus.Proszę mi powiedziec czy mam się martwic tymi ciałami ketonowymi? Czy wynik mógł zostać zaburzony przez chorobę?

  OdpowiedzUsuń
 5. mam9 lat horuję na cukrzyce i... mam ją 5 MIESIĘCY ale nie moge sie z nią pogodzić pomużcie prosze

  OdpowiedzUsuń